خوشنویسی تحریری چیست؟

خوشنویسی تحریری چیست؟
خوشنویسی تحریری چیست؟
خوشنویسی تحریری چیست؟

خوشنویسی یا خطاطی یعنی ایجاد یک نگارش زیبا که ارزش های زیبا شناختی را در خود جای داده است. برای آموزش خوشنویسی با ما باشید در وبسایت خوش خطشو ، مرجع خوشنویسی ایران تا شما را با تاریخچه خوشنویسی تحریری بیشتر آشنا کنیم. هنر خوشنویسی از دیرباز در مشرق زمین دیده می شد و در ایران نیز برای آن اهمیت ویژه ای قائل هستند. خوشنویسی ایرانی توانسته تعادلی خارق العاده در میان اجزاء سازنده ی یک نوشتار زیبا به وجود آورد. در این مطلب قصد داریم تا بیشتر با هنر خوشنویسی تحریری آشنا شویم و اهمیت آن را بررسی نمائیم پس تا پایان با ما همراه باشید.

خوشنویسی تحریری چیست؟

خط تحریری را می توان خوش خط بودن در نگارش های عمومی تعریف کرد. برای نوشتن خط تحریری به صورت متداول از مداد و خودکار بهره گرفته می شود و می توان آن را به دو نوع خط تحریری شکسته و خط نستعلیق تقسیم کرد. خوشنویسی تحریری همواره از مسائلی است که از همان دوران ابتدائی به کودک گوشزد می شود و به او تاکید می گردد که باید خطی زیبا داشته باشد.

اهمیت خط تحریری در ایران

خط تحریری در ایران به اندازه ای اهمیت داشته است که لسان الغیب، حضرت حافظ شیرازی ابیاتی در این باره سروده که به صورت تلویحی به خط تحریر اشاره می نماید.

افسوس که شد دلبر و در دیده گریان تحریر خیال خط او نقش بر آب است
آن چه در مدت هجر تو کشیدم هیهات در یکی نامه محال است که تحریر کنم

تحریر را می توان خطی دانست که در زندگی روزمره از آن استفاده می شود و باید به صورت شکیل، خوانا و تقریبا ریز نوشته شود. خوشنویسی تحریری نقشی بسیار مهم و اثر گذار در نگارش های ما دارد و باید در شیوه ی نگارش آن دقت فراوان شود. در ارتباط با این نوع خط باید گفت خط تحریری در حال حاضر همان خط نستعلیق می باشد. این ارتباط دهی را می توان به سبب این دانست که در خط تحریری قواعد و اصول نستعلیق رعایت می شود و فقط حروف را نازک تر به نگارش در می آورند.

تاریخچه خط تحریری در ایران

طبق مشاهدات تاریخی، خط پهلوی آخرین خط ایرانی بوده که قبل از اسلام مردم ایران از آن استفاده می کردند. در عصر ساسانیان خط پهلوی را به رسمیت شناخته بودند و از آن برای انجام کارهای نگارشی و حتی ضرب سکه ها استفاده می کردند. پس از این که حکومت ساسانیان نابود شد و اعراب در ایران حکومت کردند، خط کوفی جانشین خط پهلوی قرار گرفت. به نگارش درآوردن قرآن کریم توسط خط کوفی صورت می گرفت اما برای این که مردم دنیا با اسلام و قرآن آشنا شوند زیر شاخه های فراوانی همچون کوفی بنایی (معلقی)، کوفی تزئینی و.. از آن نشات یافت.

اشکال خط کوفی در ایران

همان طور که می دانید خط کوفی از اعراب و حرکت برای خواندن برخوردار نبود و باید خطی به وجود می آمد که این قدرت را به خواننده می داد که بتواند به صورت صحیح کلمات را بخواند. از این رو برای رفع این مشکل، خط نسخ ابداع شد و از آن برای نوشتن قرآن استفاده کردند. خط کوفی را نیز حذف نکردند بلکه در نوشتن کتیبه ها و لوح های تزئینی مورد استفاده قرار می گرفت. برای ایرانیان استفاده از خط کوفی بسیار سخت بود و با هم اندیشی خوشنویسان ایرانی و بهره گرفتن از خطوط پارسی خطی ساده تر را ابداع کردند.

تاریخچه خط تحریری امروزی

برای اینکه درک کنیم خوشنویسی تحریری چیست؟ خط و الفبائی که امروزه مشاهده می کنید از خط عبری- آرامی و بر اساس حروف ابجد پایه ریزی شده است. حروف « گ، پ، ژ»توسط خوشنویس مطرح و به نام ایرانی خواجه ابولمال طراحی و وارد الفبا و خط فارسی شد. البته در این میان خط نسخ عربی نیز شروع به تولید و ابداع شکل های مختلفی کرد و ثلث، ریحان، رقاع، توقیع و محقق را نیز در بستر خطوط خوشنویسی پرورش داد. تاریخچه ی خط تحریری در ایران با خط تعلیق شروع شد. اولین خط خوشنویسی ایرانی را خط نستعلیق گویند و این خط را از توقیع و رقاع برگرفته اند. البته نباید فراموش کرد که هر سه خط ریشه در خط نسخ دارند. خط تعلیق نخستین خط تحریری و خوشنویسی است که کاملا ایرانی محسوب می شود و موجب شد سال ها بعد نستعلیق و نستعلیق شکسته به وجود آیند.

کدام خط برای خط تحریری مناسب تر است؟

در زبان فارسی زیباترین خط تحریری برای نوشتن خط نستعلیق است. برای این که بتوانید به صورت روان و ساده بنویسید می توان از ترکیب خط نستعلیق و خط شکسته استفاده کرد. البته لازم است با شیوه ی نوشتن هر دوی آن ها آشنا بود تا بتوان از ادغام آن ها خطی زیبا و خوانا را به وجود آورد.

نقش خط تحریری در زندگی

انسان همیشه به دنبال راهی برای برقراری ارتباط با دیگران بوده و به همین جهت خواندن و نوشتن را آموخته تا آن را روشی برای این اجتماعی بودن خود انتخاب کرده باشد. به گفته ی بزرگان معنوی نوشتن نیمی از علم است و لازمه ی یادگیری و آموختن می باشد. دست خط افراد سبب شده تا مردم بدون این که سطح تحصیلات کسی را بدانند دانش او را سطح بندی نمایند.
اگر بدانیم که دقیقا خوشنویسی تحریری چیست؟ سبب می شود که هنگام برقراری ارتباطات مکاتبه ای فرد خواننده بتواند علاوه بر زیبائی خط، محتوای آن را هم بفهمد و متوجه شود که نویسنده هدفش از نوشتن چه بوده است. متاسفانه امروزه با پیشرفت عرصه ی ارتباطات و فناوری ها کمتر کسی مجال آموختن خوشنویسی را پیدا می کند که این امر برای آیندگان نگران کننده است.

سخن پایانی

خوشنویسی تحریری از مواردی است که از دوران کودکی به آن اهمیت ویژه ای داده می شود. می توان گفت خوشنویسی به صورت غالب امری آموزشی است که باید در یادگیری آن اهتمام ویژه ای به خرج داد. امروزه با گسترش کلاس های مختلف در زمینه ی خوشنویسی و خطاطی می توان پس از گذراندن دوره های مختلف و آموزش از طریق اساتید مجرب حتی اگر دست خط خوبی نداشته باشید به یک فرد خوش خط تبدیل شوید. خوشنویسی یک هنر است و باید به داشتن یک خط خوب اهمیت ویژه داد. قطعا حالا با مفهوم خوشنویسی تحریری چیست؟ آشنا شدید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست