خوشنویسی چیست و چرا باید خوشنویس باشیم؟

خوشنویسی چیست

خوشنویسی چیست و چرا باید خوشنویس باشیم؟

خوشنویسی به عنوان یک قالب هنری و خلاقانه به شدت مورد توجه افراد مختلف قرار گرفته. این فعالیت به عنوان یکی از آثار و فرهنگ‌های خاص ایرانی، شناسه‌ای برای اصالت این کشور است. حتی به تازگی شاهد توجه بیشتر نسل‌های جوان به این فعالیت زیبا و تاثیرگذار هستیم که خود را به صورت کارهای هنری جدید نشان می‌دهد. خطاطی و خوشنویسی در قالب دیجیتال هم رخ داده و دیگر محدود به استفاده از قلم برای ایجاد روح بر صفحه کاغذ نیست. به طوری که می‌توان آثار خوشنویسی را در انواع پوسترها مشاهده کرد.

لطفا با ما همراه باشید در وبسایت خوش خطشو ، مرجع خوشنویسی ایران تا شما رو با نکات آموزشی مختلفی آسنا کنبم. خوشنویسی می‌تواند روح کلمات را به جریان بی‌اندازد و آن را به شکلی قابل فهم‌تر به افراد نمایان کند. زمانی که حرف از کلمات می‌شود، اولین چیزی که در اذهان به وجود می‌آید، رسم و قلم زدن کلمات است که در قالب‌هایی تحت عنوان فونت مطرح می‌شوند. اینجا است که خوشنویسی به عنوان یک قالب برتر و فراتر توجه‌ها را به خود جلب می‌کند. نکته جالبی که در رابطه با خوشنویسی وجود دارد، مسئله اجرای آن است که یادآوری از اشعار زیباست.

چه بسا بسیاری خوشنویسی را تنها در اشعار کهن مشاهده کرده‌اند و به این وسیله توانسته‌اند روح و عمق کلمات را درک کنند. به همین دلیل هم شعر و خوشنویسی در یک راستا قرار دارند و در کنار هم یک ترکیب فوق‌العاده را ایجاد می‌کنند. به گونه‌ای می‌توان گفت که اشعار و طراحی کلمات در کنار هم یک ترکیب بندی درست را ایجاد می‌کنند. اما قالبا به این معنا نیست که خوشنویسی تنها و تنها در انحصار اشعار است. در واقع امروزه بسیاری از افراد اقدام به یادگیری این هنر، در راستای ایجاد فرم‌های زیبا و نیز پدید آوردن اتفاقی جدید در راستای خطاطی می‌کنند.

خوشنویسی چیست؟

خوشنویسی قالبی از نوشتن است که به شدت در محدوده قواعد خاصی از پیچ و خم‌ها قرار می‌گیرد. این سبک نوشتاری، دارای ویژگی خاصی در نحوه اجرا است‌. قطعا در بسیاری از کتب اشعار مربوط به شعرای کهن، می‌توان این خوشنویسی‌ها را مشاهده کرد. در واقع این محدودیت‌ها هستند که فرم خاصی را برای حروف تعريف کرده‌اند و سبب همه شناسی این خوشنویسی شده‌اند.

حروف همواره جنبه شنیداری دارند و این نحوه نوشتن آن‌ها است که سبب ایجاد جذابیت‌ها و زیبایی‌های بصری می‌شود. خوشنویسی باعث ایجاد زیبایی‌ می‌شود و کلمات را از جنبه ادبیات دور می‌کند و آن‌ها را وارد عرصه‌ای از هنرهای تجسمی و خلق اثر می‌کند. این اثر به قدری جذابیت دارد که بتواند تلفیقی از هنر و ادبیات را برای افراد قابل پذیرش کند.

این مسئله که بسیاری از افراد می‌پرسند چرا باید خوشنویس باشیم، ارتباط مستقیمی با این تلفیق دارد. در واقع بسیاری از افراد به این تفکر رسیده‌اند که اجرای کلمات در قالب درست می‌تواند بسیار خیره‌کننده‌تر باشد. به علاوه که امروزه دیگر خوشنویسی در اشعار محدود نمی‌شود و به شدت مورد استفاده هنرمندان قرار گرفته است. بسیاری از این هنرمندان تابلوهایی با ایجاد جلوه‌های بصری به کمک تلفیق حروف و طرح‌های انتزاعی، خلق می‌کنند که ماهیت ایرانی را فریاد می‌زند.

انواع خوشنویسی

خوشنویسی در انواع متفاوت می‌تواند جلوه‌های مختلفی را ایجاد کند. این انواع به سبب انواع متون و دوره‌ها به وجود آمده‌اند. خوشنویسی خط نستعلیق، خوشنویسی خط تعلیق و خوشنویسی خط کوفی انواع شناخته شده‌ای هستند که هر کدام برای کاربرد‌های متفاوت و مشخصی مورد استفاده قرار می‌گیرند‌.

ایرانیان به سبب پذیرش اسلام، حروف مشابه به حروف عربی دارند، ولی با این وجود توانسته‌اند به مراتب خوشنویسی را در مراحلی بالاتر ارتقا دهند و در این عرصه همه را به تعجب وا دارند. در واقع ایرانیان توانسته‌اند خوشنویسی را به کمال برسانند و جلوه‌ای به آن ببخشند که خاص این کشور است. به همین دلیل تابلوهای خوشنویسی ایرانی جزء پرطرفدارترین‌ها در بین آثار هنری ایرانی هستند. تلاش‌های غلامحسین امیرخانی، پدر خوشنویسی ایران، در این فرایند بی‌تاثیر نبوده است.

اصطلاحات خوشنویسی چیست؟

هر هنر و فعالیت در حیطه عملکرد خود دارای برخی اصطلاحات و تعاریف معنایی خاص است که شاید برای همگان قابل فهم نباشد. در مورد خوشنویسی هم به عنوان یک قالب هنری، این مسئله صادق است‌. برای نمونه به ادامه مطلب توجه کنید.

  • چلیپا

اصطلاح چلیپا شاید در حالت عادی برای ادبیات قابل درک نباشد اما قطعا بسیاری از شما این سبک نوشتار را در تابلوهای خوشنویسی مشاهده کردید. در واقع در خوشنویسی چلیپا، فرد دو بیت از شعر را که گسستگی معنایی نداشته باشد، انتخاب می‌کند و به صورت مورب بر روی یک صفحه اجرا می‌کند.  این سبک از نوشتار به گونه‌ای خاص در بسیاری از تابلوهای خوشنویسی اجرا می‌شود.

  • دانگ

قطعا این کلمه را در مورد تقسیم بندی‌های ملکی شنیده‌اید، که به معنای یک ششم است؛ اما در مورد خوشنویسی دانگ معنای کاملا متفاوتی پیدا می‌کند و مربوط به واحد اندازه‌گیری قلم خوشنویسی می‌باشد.

  • سیاه مشق

این واژه در اصطلاحات خوشنویسی، به معنای تکرار برخی حروف یا کلمات در جهت ایجاد تصاویر بصری خاص است. در  حقیقت این سبک در خوشنویسی ترکیب جالبی ایجاد می‌کند. معنایی که سیاه مشق در گذشته داشته، برای تمرین مشق‌ها بوده که در گذر زمان و با ایجاد حرفه‌ای تحت عنوان خوشنویسی، تغییر کرده و به این شکل مورد استفاده قرار گرفته است.

  • سطر

واژه سطر به راحتی قابل دریافت است و در همین معنای امروزی مورد استفاده قرار می‌گیرد‌. به گونه‌ای که به یک جمله یا یک مصرع از شعر که خوشنویسی می‌شود، سطر می‌گویند.

این اصطلاحات و انواع سبک‌های خوشنویسی، سبب ایجاد طرح‌های جذاب و به شدت پرطرفدار شده‌اند. در این میان شایسته است که غلامحسین امیرخانی، پدر خوشنویسی ایران، را در راستای خطاطی مورد تحسین قرار دهیم.

wikipedia

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست