خوشنویسی مدرن چیست

خوشنویسی مدرن چیست
خوشنویسی مدرن چیست
خوشنویسی مدرن چیست

می توان به طور قاطع این گونه گفت که هیچ چیزی ثابت نیست و همواره دنیا در حال تغییر است. یکی از مواردی که دستخوش تغییرات شده هنر خوشنویسی می باشد. امروزه پای خوشنویسی مدرن به این عرصه باز شده و طرفداران زیادی را نیز دارد. با ما باشید در وبسایت خوش خطشو ، مرجع خوشنویسی ایران تا شما را با این موضوع و آموزش خوشنویسی جدید بیشتر آشنا کنیم.

تاریخچه ی کالیگرافی

کالیگرافی همان هنر زیبا نویسی یا به عبارتی خوشنویسی می باشد. کالیگرافی یک واژه ی یونانی است و به دانش درست نویسی اشاره می کند. قدمت کالیگرافی به 3هزار سال می رسد و بر اساس پژوهش ها چینی ها اولین کالیگرافی را انجام داده اند. البته برخی دیگر نیز معتقدند این سبک را رومی ها اختراع کرده اند. اما به صورت رایج از کالیگرافی در اواسط قرن پانزدهم استفاده می شد و سپس به صنعت چاپ اروپا ورود پیدا کرد.
در ایران نیز نقاشی کشیدن به قبل از دوره ی صفویه بر می گردد و از دوره ی قاجار که میرزا غلامرضا امیر خانی خوشنویس، به وسیله ی خط نستعلیق دانش آموزان را درس می داد، کالیگرافی شکل پیدا کرد.

کالیگرافی

خوشنویسی یا به عبارتی کالیگرافی هنری است که با نگارش در آمیخته شده است. نوشتار در این نوع خوشنویسی به وسیله ی ابزارهای سر پهن و قلم مو بر روی کاغذ شکل می گیرد. کالیگرافی را می توان نوشتن کلمات و حروف به صورت بسیار ماهرانه دانست.

انواع کالیگرافی:

کالیگرافی دارای دو نوع است:
• کالیگرافی مدرن: خوشنویسی مدرن بسیار وسیع است و انواع متفاوتی دارد و در این طیف وسیع، خط نوشته های پرکاربرد تا طرح هایی هنری که برخی از واژه هایش را نمی توان خواند قرار گرفته اند.
• کالیگرافی کلاسیک: این نوع از کالیگرافی را از تایپوگرافی و دست خط غیرکلاسیک متمایز می دانند.

سبک های کالیگرافی

کالیگرافی روش های متفاوتی را دارا است و هر کدام در گوشه ی از دنیا به کار رفته و مورد استقبال قرار گرفته اند. معروف ترین کالیگرافی عبارتند از:
• کالیگرافی غربی: در این روش به صورت متداول از قلم شیب برای نگارش استفاده می شود. سری این قلم شیب ها بستگی به خطی دارد که قرار است به نگارش درآید.
• کالیگرافی اسلامی: خوشنویسی اسلامی یا عربی جنبه ای بسیار متفاوت در میان سبک های کالیگرافی دارد. این نوع از خوشنویسی با هنرهای اسلیمی هماهنگ شده است و می توان از آن جنبه ی معنوی را برداشت کرد.
• کالیگرافی شرقی: به ابزار خوشنویسی شرقی« چهار گنجینه ی یادگیری» نیز گفته می شود. این چهار گنجینه شامل قلم مو، کاغذ، جوهر و جوهردان می شود. اندازه و نوع قلم موی به کار رفته در خوشنویسی شرقی نوع آن خط را مشخص می کند.

خوشنویسی مدرن چیست

هنر خوشنویسی مدرن را می توان در 2 بخش تعریف کرد: بخش اول هنر خوشنویسی مدرن با قلم کاپرپلیت و مرکب اجرا می شود و از اصول خوشنویسی کاپرپلیت تبعیت می کند. و بخش دوم آن کالیگرافی با توجه به ابداع قلم های براش کالیگرافی که به وسیله ی شرقی ها به وجود آمد.

کاربرد خوشنویسی مدرن

خوش نویسی مدرن سبب می شود که یک خوشنویسی حرفه ای را از خود به نمایش بگذارید. این نوع خوشنویسی این روزها بسیار به چشم می خورد و استقبال کنندگان فراوانی دارد. علاوه بر این کاربردهای زیادی را برای خوشنویسی مدرن می توان عنوان کرد:
• بیان شخصیت: زمانی که از این نوع خوشنویسی در نوشتن و یا ارائه ی روزمه های خود استفاده می کنید باعث می شود مورد توجه قرار گرفته و دیگران را تحت تاثیر قرار دهید.
• منبع درآمد: اگر در این زمینه استعداد دارید می توانید به خوبی از آن کسب درآمد کنید. این آثار منحصر به فرد طرفداران زیادی دارد که برای یادگیری و یا خرید آثار هزینه نمایند.
• جذاب کردن کسب و کار: خوشنویسی مدرن می تواند به کمک کسب و کارها بیاید و با خلق لوگوها ،کارت های هدیه و .. رونقی بسیار در کار ایجاد نماید.

ویژگی های خوشنویسی مدرن

خوشنویسی مدرن دارای 3 ویژگی می باشد:
 خوش نویسی مدرن در قید و بند اصول سنتی نمی باشد.
 خوشنویسی مدرن در دسترس و آسان است.
 خوشنویسی مدرن در جستجوی ترکیب و هماهنگی است.

نمونه ی کالیگرافی در کسب و کار

یقینا طراحی لوگوی Coca- Cola را دیده اید. فونتی که در این لوگو استفاده شده است یک خط کلاسیک می باشد و با این که تا به امروز دستخوش تغییرات اندکی شده اما از اصل خود دور نشده است. این کالیگرافی کلاسیک قدمت کوکا کولا را به خوبی برای مخاطب به نمایش می گذارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست