نقد و بررسی وسایل مورد نیاز خوشنویسی

ابزار مورد نیاز خوشنویسی

وسایل مورد نیاز خوشنویسی با خودکار

ابزار مورد نیاز خوشنویسی چیست؟ برای شروع کار خوشنویسی مهم ترین وسایلی که باید تهیه کنیم چیست؟ با ما باشید در وبسایت خوش خطشو ، مرجع خوشنویسی ایران تا شما را با مجموعه وسایل مورد نیاز خوشنویسی آشنا کنیم.نوشتن یکی از مهم‌ترین و پرکاربردترین ابزارهای ارتباطی جهان است. به این صورت که شما برای ارائه بسیاری از مطالب و نامه‌ها باید به نوشتن روی بیاورید. خط خوش و خوشنویسی نیز می‌تواند به قلم شما روح ببخشد و سبب نوازش نگاه‌ها شود. از این رو، در ادامه این مقاله به معرفی و نقد وسایل مورد نیاز خوشنویسی می‌پردازیم تا علاقمندان به این هنر زیبا با ابزار آن آشنا شوند. لذا اگر به خوشنویسی و زیبانویسی علاقمند هستید با ما همراه باشید.

ابزار مورد نیاز خوشنویسی

خوشنویسی یک هنر است و هنرمند بودن نیازمند خلاقیت می‌باشد. شاید تصور کنید که برای خطاطی کردن و خوشنویس بودن به مجموعه عظیمی از وسایل و ابزار مورد نیاز خوشنویسی نیاز است. در صورتی که خلاقیت خوشنویسی به میزان مهارت و تجربه شما باز می‌گردد و صرفا متکی بر ابزار و وسایل خاص نیست.

خوشنویسی از دیرباز در ایران رایج بوده و بسیاری نستعلیق را به عنوان شناسنامه زبان پارسی می‌شناسند. این هنر ارزنده یک نوع حس درونی و ذوق معنوی است که از درون انسان نشأت می‌گیرد و ابزار مورد نیاز برای انجام خوشنویسی تاثیر کمتری به نسبت خلاقیت و ذوق در گیرایی خط شکیبای پارسی زبانان دارند؛ با این حال می‌توانیم به ابزار مورد نیاز خوشنویسی جهت به کارگیری روح خلاق شما اشاره کنیم.

ابزار مورد نیاز خوشنویسی
ابزار مورد نیاز خوشنویسی

قلم 

قلم از مهم‌ترین و بارزترین ابزار مورد نیاز خوشنویسی است که در انواع گوناگون موجود می‌باشد، اما رایج‌ترین آن قلم نی است که بسیاری آن را با عنوان قلم دزفولی می‌شناسند. هنگام تهیه این نوع از قلم، مواردی وجود دارند که باید به آن‌ها توجه شود. رنگ پوست یا رویه قلم می‌بایست به رنگ قهوه‌ای متمایل به سرخ باشد و رنگ گوشت یا سطح داخلی آن باید رنگی مانند سفید داشته باشد. انحراف و کجی از ضعف‌های قلم نی هستند. قطر مداد مقیاس مناسبی برای سنجش قطر قلم نی دزفولی است.

مرکب 

مرکب خوشنویسی به عنوان یکی از وسایل خوشنویسی به صورت مایع و خشک موجود است، اما بیشتر به صورت مایع به مصرف می‌رسد. چرا که مرکب‌های مایع در طیف وسیعی از رنگ‌ها تولید می‌شوند. مرکب خوشنویسی باید در آن واحد هم پررنگ باشد و غلظت مطلوبی داشته باشد و هم کشش مناسبی را برای کار خوشنویسی ارائه دهد.

کاغذ

جنس کاغذ و سطحی که خوشنویسی روی آن انجام می‌شود، اهمیت بسیاری دارد. طبق تجربه خطاطان صافی متوسط و متعادل برای کاغذ خوشنویسی مناسب است. توجه داشته باشید که جنس کاغذ نباید لغزنده، صاف، زبر، زمخت و یا شیب‌دار باشد. سطح خوشنویسی می‌تواند چوب، بوم، مقوا و… نیز باشد. البته برای استفاده از این وسایل بهتر است مرکب مخصوص هر کدام را تهیه کنید.

قطزن

قطزن به عنوان وسیله‌ای کاربرد دارد که به هنگام قط زدن نوک قلم، در قسمت زیر قلم قرار می‌گیرد. جنس قطزن باید نرم‌تر از تیغه قلم باشد و از چوب سخت، عاج و شاخ حیوانات ساخته می‌شود. بخش زیرین قطزن که روی میز قرار می‌گیرد باید کاملا صاف باشد و بخش بالایی آن باید دارای قوسی کمی مختصر باشد.

قلم تراش

تراشیدن قلم به وسیله قلم تراش انجام می‌شود و تیغه قلم تراش شکل و فرم خاصی را دارا است که حتما باید جنس آن از فولاد خشک و سخت باشد که فعالیت قلم را دچار اختلال نکند.

قلم دان

قلم دان از وسایل مورد نیاز خوشنویسی است که به شکل جعبه‌ای می‌ماند که به وسیله ابزاری با جنس چوب، پاپیه ماشه، مقوا و یا هر چیز دیگری ساخته می‌شود. قلم دان یک نوع ابزار مورد نیاز خوشنویسی برای نگهداری وسایلی چون قلم است. قلم دان از صنایع دستی مشهور و محبوب کشور ایران به حساب می‌آید.

دوات

دوات به عنوان یکی از ابزارهای مورد نیاز خوشنویسی به عنوان ظرفی دهن گشاد شناخته می‌شود که مرکب و لیقه را درون خود نگهداری می‌کند. دوات معمولا از شیشه، چینی و یا پلاستیک ساخته می‌شود.

زیر مشقی

به زیر مشقی، زیر دستی نیز گفته می‌شود که به عنوان بخش زیرین کاغذ است که سبب راحتی انجام کار می‌گردد. به این صورت که قلم روی کاغذی که روی زیر مشقی قرار دارد به طور روان‌تر و با سهولت بیشتر حرکت می‌کند. چرم نرم و صاف و یا چرم مصنوعی مناسب ساخت زیر مشقی هستند؛ البته به عنوان یک ترفند خطاطان ماهر از چند لایه روزنامه نیز استفاده می‌کنند.

لیقه

لیقه یک نوع نخ یا الیاف ابریشمی است که در داخل دوات قرار می‌گیرد و به صورت عمومی در بازار با ابریشم طبیعی و مصنوعی ارائه می‌شود و به نسبت فعالیت شما راحتی کار را تضمین می‌کند.موارد گفته شده به عنوان وسایل مورد نیاز خوش خط شدن می‌باشند که می‌توانند در کنار استعداد ذاتی، به شما برای خطاطی و داشتن خط و قلم آراسته بسیار کمک کنند.

https://u.to/5KMdHA https://is.gd/ZQYzdV https://tinyurl.com/4nhmnsxm https://v.ht/CsNiH https://bit.ly/3jVBpMp

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست