خوشنویسی نسخ

خوشنویسی نسخ
خوشنویسی نسخ
خوشنویسی نسخ

خوشنویسی از هنرهایی است که از دیرباز با مردمان ایران زمین خو گرفته است و این مردم هنرمند به آن علاقه ی زیادی دارند. خط نسخ را می توان یک جلوه ی زیبای بصری و تبلور روحانی قلمداد نمود که با بصیرت و معنویت همراه است. خط نسخ از قرن چهارم هجری وارد نگارش شد و توسط ایرانیان شکلی بومی به خود گرفت. امروز قصد داریم بیش تر با خط و خوشنویسی نسخ آشنا شویم با ما باشید در وبسایت خوش خطشو ، مرجع خوشنویسی ایران تا شما را با جلوه های زیبای این خط آشنا کنیم.

تاریخچه ی خط نسخ

خط نسخ از مهم ترین خط های عربی بوده و ریشه ی آن را به خط نبطی که در حجاز و شام رواج داشت منسوب می کنند. تا قرن سوم و اوایل قرن چهارم از کتیبه هایی که به دوران قبل از اسلام در دست می باشد و نامه ها و نگارش های مشاهده شده، مشخص می شود که خط نسخ خطی بوده که در راستای خط کوفی پیش رفته است. خط نسخ تا زمانی که خط کوفی رواج داشت چندان در میان مردم شایع نبود اما در اواخر قرن سوم و ظهور قرن چهار طبق قوانین هندسی خط ابن مقله به اوج شکوفائی خود رسید و سبب ناسخ شدن دیگر خطوط عربی و اسلامی شد. پس از این شکوفائی و رسیدن به کمال به تدریج نویسندگان تمام کتب و مصاحف شروع به نگارش با خط نسخ کردند. قرن هفتم را می توان مهم ترین زمان حیات خط نسخ دانست. در قرن هفتم بود که خط نسخ را به عنوان قلم نوشتار اصلی نگارش قرآن کریم اعلام و تثبیت نمودند.

تغییرات خط نسخ

خط نسخ به حالت ثابت خود باقی نماند و در طول زمان با تغییراتی رو برو شد. علی بن هلال که بعد از ابن مقله تصمیم گرفت تغییراتی را در خط نسخ به وجود آورد این کار را به صحیح ترین شکل ممکن انجام داد و تحسین همه را بر انگیخت. امروزه خط نسخ بسیار زیبا رواج یافته است و رتبه ی اول زیبائی و آسان خوانی را در میان خطوط دارد. البته باید رتبه سوم را در سهولت نوشتن به خط نسخ داد زیرا رتبه پیش از آن متعلق به خط شکسته ی نستعلیق است.

انواع خط نسخ

خط نسخ انواع مختلفی دارد و در میان آن ها می توان از نسخ قدیمی (نسخ حجازی)، نسخ الفضاح، نسخ عثمانی، نسخ ایرانی (نسخ نیریزی)، نسخ بغدادی (جدید)، نسخ الحدیث و نسخ چاپی یاد کرد. ذاز شاخص ترین چهره ها در عرصه ی نسخ نویسی میرزا احمد نیریزی در زمان صفویه است که او را هم تراز میر عماد در نگارش خط نستعلیق قلمداد می کنند. میرزا احمد نیریزی با تبحر و مهارت خاص خود توانست نسخ فارسی یا همان نسخ نیریزی را بنا نهد.دقلم نسخ کامل را باید خلاصه و حالت روان تمام قلم هایی که طی سه قرن اول خوشنویسی اسلامی رواج یافت و به نگارش درآورده می شد دانست. از این خط به طور متداول ایرانیان در نگارش روزمره ی خود استفاده می کردند. از قرن ششم هجری برخی نمونه های قلم نسخ بر جا مانده که حرکت قلم به سوی هندسی شدن و ارائه ی دقیق قواعد را می توان در آن مشاهده کرد.

ویژگی های خط نسخ

زمانی که قصد دارید به شیوه ی نسخ به نگارش بپردازید باید نسبت را رعایت نمائید. در خوشنویسی، نسبت جزء مهم ترین ارکان است و نباید از آن ساده گذشت. زیبائی در خطاطی از طریق رعایت نسبت بیش تر خواهد شد. از دیگر ویژگی های خط نسخ باید به اعراب اشاره کرد. در نوشتار خط نسخ از اعراب استفاده می شود و این نکته را می توان از مهم ترین مشخصه های این خط دانست.

کاربرد خط نسخ

خط نسخ از زمان های گذشته تا به اکنون مورد استفاده قرار گرفته و در میان نویسندگان محبوبیت زیادی دارد. خط نسخ برای ماشین های تحریر و نرم افزارها طراحی و سپس در نگارش کتب و روزنامه ها استفاده شد. دلیل این که این خط را برای ماشین های تحریر انتخاب کردند جدا بودن حروف از یکدیگر است که به راحتی صورت می پذیرد و امکان چاپ را فراهم می کند.

آموزش خط نسخ

خوشنویسی یکی از هنرهایی است که ایرانیان توانسته اند به خوبی در آن بدرخشند. این هنر که از نیاکان به ما ارث رسیده است باید همواره محفوظ باشد و به آیندگان منتقل شود. خوشنویسی نسخ هنر بسیار گران بهائی است که آموزش آن را باید از الزامات زندگی دانست و به آن اهمیت ویژه داد.

خوشنویسی نسخ باخوکار

خط نسخ بعلت سادگی نسبی در اجرا، امروزه بیشتر مورد توجه علاقمندان به خوشنویسی باخودکار گردیده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست