خوشنویسی منم و این صنم و عاشقی و باقی عمر

خوشنویسی منم و این صنم و عاشقی و باقی عمر

خوشنویسی منم و این صنم و عاشقی و باقی عمر

این جمله زیبا (منم و این صنم و عاشقی و باقی عمر) ، که از دیوان شمس مولانا هست، بعنوان شعر نوشته امروز بهانه ای خواهد بود تا نکته آموزشی دیگری رو هم تقدیم حضورتون کنیم. البته متن کامل این شعر را می توانید در اینجا ملاحظه بفرمایید. اگر هم علاقمند به شعر نوشته هامون هستید، لطفا با ما در وبسایت خوش خطشو ، مرجع خوشنویسی ایران همراه باشید.

در اصول بیت و شعر نویسی یکی از مسائل مهم استفاده صحیح و بهینه از ترکیب نویسی برای زیبای کار هست. دراین مصرع بعلت طول نسبتا کوتاه آن، دو مورد کشیده انتخاب شده است. برای آموزش خوشنویسی با خودکار این شعر، در ادامه مواردی را خدمتتان توضیح خواهم داد پس لطفا ما را تا پایان این مطلب همراهی بفرمایید.

انتخاب کشیده مناسب

در خوشنویسی این شعر، طبق قوانین مربوط به کشیده ها در خط نستعلیق، ما در این متن امکان کشیده نوشتن 6 مورد را داشتیم. یعنی در کلمه های “منم”  “صنم” “عا” و “شقی” در کلمه “عاشقی” “قی” در کلمه “باقی” و در نهایت هم کلمه “عمر”. در اینجا، ما تصمیم گرفتیم که کلمات “صنم” و “عمر” را که در بخش میانی و پایان مصرع قرار داشتند را بصورت کشیده استفاده کنیم.

همانطور که قبلا هم گفته ایم، انتخاب کشیده های کمانی که در بخش های میانی جمله و به سمت انتهای جمله اند در اولویت ما باید قرار گیرند. کشیده کلمه “صنم” و در ادامه سوار نمودن حرف “واو” بروی “میم” و در ابتدا هم که سوار شدن خود “صنم” بر روی کلمه “این”، باعث شده تا به زیبای کشیده میانی این مصرع اضافه شود. حرکت بالا رونده و پایانی هم با سوار کردن کشیده “کلمه” عمر روی کلمه “باقی” بدرستی و زیبایی، انجام شده است.

نکته تکمیلی

اما اجازه بدهید که توجه تان را به این موضوع هم جلب کنیم که در اینجا بعلت وجود کلمات خرد اندام کوچک مثل حرف “واو” صحیح تر این است که از این حروف برای پر کردن فضاهای خالی ایجاد شده، برای هرچه بهتر شدن ترکیب مان، استفاده کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست