خوشنویسی جان من است او

خوشنویسی جان من است او
 
خوشنویسی جان من است او
خوشنویسی جان من است او

خوشنویسی جان من است او

این مصرع زیبا (جان من است او، هی مزنیدش) که از مولاناست، بهانه خوبی هست تا یک نکته آموزشی رو هم تقدیم تون کنیم. پس لطفا با ما همراه باشید در وبسایت خوش خطشو ، مرجع خوشنویسی ایران تا شما رو با این نکته آموزشی هم آشنا کنیم. بیت و مصرع نویسی یکی از زیباترین اشکال خوشنویسی هست. در اصول مصرع نویسی یکی از مهم ترین موارد انتخاب کشیده هست. در ابن مصرع که بصورت کوتاه هست، برای اینکه طول نوشته را به اندازه مناسبی طولانی کنیم، مجبور هستیم حتما یک مورد کشیده را داشته باشیم. در خوشنویسی با خودکار هم اصول مربوط به کشیده ها یکسان هست. 

انتخاب کشیده مناسب

خوشنویسی این مصرع و قوانین مربوط به خط نستعلیق بصورتی هست که ما در اینجا امکان کشیده نوشتن تنها 2 کلمه را داریم. یعنی کلمه “جان” و “است”. ما در اینجا به این علت که کشیده کلمه جان در ابتدای مصرع قرار می گرفت، ترجیح دادیم از کشیده تخت، در کلمه است استفاده کنیم.

هر چند لازم بذکر است که کشیده نویسی حروف تخت در مواقع ضروری و یا بسته به ترکسب نویسی که اتفاق می افتد، توسط خوشنویسان مورد استفاده قرار می گیرد. انتخاب کشیده های کمانی در اولویت اول خوشنویسان هست. اما در شرایطی این امکان بدلایل مختلف ممکن است وجود نداشته باشد. لذا در این مصرع و خوشنویسی جان من است او، با انتخاب کشیده تخت در کلمه “است” و سوار شدن کلمه “او” در پایان مصرع تلاش شده تا ترکیب نسبتا زیبایی به این مصرع کوتاه تخصیص داده شود.

نکته تکمیلی

لازم بذکر است که قرار گرفتن دو حرف از حروف دوایر یعنی حرف “ن” در کلمه “جان” و حرف “ن” در کلمه “من”، در ابتدای مصرع و هارمونی که بوجود آورده است به زیبایی نگارش این مصرع کوتاه دوصد چندان افزوده است.

شعر کامل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست