خوشنویسی همه از بهر تو سرگشته و فرمانبردار

خوشنویسی همه از بهر تو سرگشته و فرمانبردار

خوشنویسی همه از بهر تو سرگشته و فرمانبردار

این جمله زیبا (همه از بهر تو سرگشته و فرمانبردار) ، هم بعنوان نوشته امروز بهانه خوبی هست تا یک نکته آموزشی دیگر رو هم تقدیم تون کنیم. البته معنی کامل این نوشته را می توانید در اینجا ملاحظه بقرمایید. در ادامه با ما در وبسایت خوش خطشو ، مرجع خوشنویسی ایران تا شما رو با این نکته آموزشی هم آشنا کنیم. در اصول نثر نویسی یکی از مهم ترین موارد انتخاب کشیده هست. در این متن بعلت طول نسبتا مناسب آن، یک مورد کشیده کافی می باشد. در خوشنویسی با خودکار این متن، دلیل انتخاب کشیده را در پایین توضیح خواهیم داد.

انتخاب کشیده مناسب

در خوشنویسی این متن، قوانین مربوط به کشیده ها در خط نستعلیق بصورتی هست که ما در این متن امکان کشیده نوشتن 6 مورد را داریم. یعنی در حرف های “همه”  “بهر” “سر” و “گشته” در کلمه “سرگشته” “فر” “نبر” در کلمه “فرمانبردار”. در اینجا، به این علت کشیده کلمه “گشته” در بخش میانی و رو به پایان قرار می گرفته، ترجیح دادیم از کشیده کمانی و زیبای آن استفاده کنیم.

همانطور که قبلا هم گفته ایم، انتخاب کشیده های کمانی که در بخش های میانی جمله به سمت انتهای جمله باشند، در قوانین خوشنویسی، اولویت اول برای انتخاب کشیده هستند. کشیده کلمه “گشته” و در ادامه سوار نمودن حرف “واو” بروی “ه” و بعد هم سوار شدن کلمه “نبردار” در پایان متن، باعث شده تا حرکت بالا رونده و پایانی بدرستی و زیبایی، انجام شود.

نکته تکمیلی

اما در پایان باید توجه تان را به این موضوع جلب کنیم که، سوار شدن حروف بر روی هم با یک قوانین خاص همراه هست. تا بتوان فضاهای سیاه و سفیدی را بدرستی پوشش دهیم. در اینجا کشیده “گشته” بروی حرف “سر” سوار شده تا مطلب فوق بدرستی انجام شده باشد. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست