خوشنویسی غمت در نهانخانه دل نشیند

خوشنویسی غمت در نهانخانه دل نشیند

خوشنویسی غمت در نهانخانه دل نشیند

این شعر زیبا (و خوشنویسی غمت در نهانخانه دل نشیند) ، که از دیوان اشعار طبیب اصفهانی هست، بعنوان شعر نوشته امروز بهانه ای خواهد بود تا نکته آموزشی دیگری رو هم تقدیم حضورتون کنیم. البته متن کامل این نوشته را می توانید در اینجا ملاحظه بفرمایید. اگر هم علاقمند به شعر نوشته هامون دارید، لطفا با ما در وبسایت خوش خطشو ، مرجع خوشنویسی ایران همراه باشید.

در اصول و قوانین خوشنویسی، یکی از مسائل مهم، زیبایی نهایی کار در عین رعایت نمودن اصول و قواعد اصلی و پایه ای هنر خوشنویسی هست. دراین ترکیب از یک مورد کشیده استفاده کرده ایم. برای آموزش خوشنویسی با خودکار و خوشنویسی غمت در نهانخانه دل نشیند و در اصل زیبا نویسی این شعر زیبا، در ادامه مواردی را خدمتتان توضیح خواهم داد.

انتخاب کشیده مناسب در خوشنویسی غمت در نهانخانه دل نشیند

در خوشنویسی این متن، طبق قوانین خط زیبای نستعلیق مربوط به کشیده ها، امکان کشیده نوشتن تنها 4 مورد برای ما فراهم است. یعنی در کلمه های “غمت” “نها” “نخانه” در کلمه “نهانخانه”و در پایان هم، کلمه “نشیند” که در اینجا، ما تصمیم به کشیده نوشتن کلمه “نشیند” نموده ایم. سایر حروف و کلمات هم به شکل زیبایی در کنار هم قرار گرفته اند.

همانطور که قبلا هم اشاراتی داشته ایم، دقت به پر نمودن فضاهای سفیدی و سیاهی بسیار حایز اهمیت است و موجب زیبای اثر نهایی ما خواهد بود. در خوشنویسی این مصرع هم این مهم به زیبایی پیاده شده است. حرف “دال” در کلمه “دل” بر روی کلمه قبلی سوار شده و کلمه “نشیند” هم که روی سایر کلمات قبلی قرار گرفته و ترکیب رت زیباتر کرده است.

نکته تکمیلی

در پایان لازم بذکر است که در ابتدای این شعر، یک نیم کشیده “غمت” موجود هست و برای همین هم هست که از کشیده زیبای کلمه “نهانخانه” که در وسط مصرع هم قرار گرفته، استفاده نکرده ایم. چرا که در این شرایط دو کشیده پشت سر هم، باعث زیبا نشدن این اثر می شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست