چرا باید خوش خط باشیم؟

چرا باید خوش خط باشیم؟

چرا باید خوش خط باشیم؟

خط به عنوان بخشی از هنر است که در حرکات دست به وجود می‌آید و در این فرایند، روح و ذات ابیات و متون را در ظاهر خود غرق می‌کند. به گونه‌ای که می‌توان گفت این خطوط هستند که واژه‌ها را ترسیم می‌کنند و تا عمق احساس کلمات را نمایش می‌دهند.

با توجه به همین مسئله و میزان اهمیتی که خط در افکار افراد ایجاد می‌کند، به وضوح می‌توان دریافت که چرا اینکار به یک مهارت تبدیل شده و افراد خوش خط همواره مورد تحسین قرار می‌گیرند! علت این اتفاق نمایش روح کلمات در پوسته کاغذ است و هنری که با حرکت دست‌ها و در امتداد قلم به جریان می‌افتد. این همان اتفاقی است که سبب شهرت این حرفه شده و افراد خوشنویسی که به سبب هنرشان می‌توانند بهتر با متون ارتباط برقرار کنند.

تا به حال به این مسئله دقت کرده بودید که چرا شعرها را تماما با خطوط زیبا و خط زده به قلم و نی می‌نویسند؟ چرا نباید با فونت‌های ساده و خشک آراسته شوند یا با یک دست خط معمولی بر روی کاغذ پست دفتر به نظم آیند؟ علت این تبعیض بین متون و این سبک نوشتاری برای شعرها چه می‌تواند باشد؟

از قدیم الایام شعر عروس متون بوده و هست. علت این اتفاق به خاطر روحی است که در معنای شعر نهفته شده و در قالب خط به تصویر کشیده می‌شود. با همین توضیح کم هم می‌توان دریافت که چرا شعر را با قلم خطاطی و با پیچ و خم‌های خوشنویسی می‌آرایند‌! علت اینکار به خاطر همان مسئله روح و احساسی است که شعر در بطن خود نهفته و خطوط خشک و شکسته نمی‌توانند آن را آنگونه که هست و باید به تصویر بکشند و ماهیت وجودی‌اش را نمایان کنند. اینجاست که خوشنویسی جامه می‌شود بر تن احساسات و در وجود کاغذ خودنمایی می‌کند.

خوشنویسی بخشی از هنر غنی است که در مکاتب ما نهادینه گشته. به همین دلیل هم بسیاری از افراد برای آغاز هنر خود، روی خط و تسلط دست خود کار می‌کنند، چرا که دست یک هنرمند همواره در پیچ و خم‌های واژه‌ها، بهترین اشکال را ایجاد می‌کند.

با این تفاسیر به درستی می‌توان از اهمیت خط آگاهی یافت.

خوشنویسی وای بر احوال برگ بی درخت
خوشنویسی وای بر احوال برگ بی درخت

مزایای خوشنویسی

در بسیاری از آموزه‌ها، افراد بر این باورند که خط ریشه در روان و روح آدمی دارد. به عبارتی در علم روانشناسی، خط را با افکار و روحیات افراد یکی می‌کنند. به مراتب هر چه افراد خوش خط‌تر باشند و بتوانند متن را با هنر تلفیق کنند، به همان میزان در هنر مستعدتر هستند.

از مزایای خط می‌توان به تاثیرات مثبتی که روی روان افراد می‌گذارد اشاره کرد. اینکه خطوط تا چه حد می‌توانند احساسات و افکار را در بر بگیرند. به هر حال خوشنویسی هم در دایره هنر قرار می‌گیرد و هر هنری که جریانی از لطافت را بیان کند، به همان میزان آرامش را در وجود افراد تزریق می‌کند. هیچ هنر لطیفی وجود ندارد که از این قائده کلی مستثنی باشد. تلاش برای یادگیری خوشنویسی یک اتفاق مثبت است که می‌تواند آرامش را به همراه آورد و از دیگر مزایای خوشنویسی، همین آرامشی است که وارد افکار و اندیشه‌ها می‌شود.

از آنجایی که نوشتن ارتباط بسیاری با تمرکز و تعادل دارد، کسانی که برای یادگیری خوشنویسی اقدام می‌کنند، به خوبی می‌توانند تمرکز و تعادل خود را حفظ کنند. خطاطی صبوری و شکیبایی را وارد جریان عمل خود می‌کند. علت این مسئله هم فرایندی است که زمان می‌طلبد و حرکاتی است که برای ادا شدن، احتیاج به درنگ و تامل دارند، این صبر در زندگی منعکس می‌شود و بعد تازه‌ای را از افراد نمایان می‌سازد. صبر یک نعمت بزرگ است که با تمرین‌های کوچک به دست می‌آید و روی دیگری از زندگی را نمایان می‌کند که مملوء از آرامش است.

هنگامی که فردی خوشنویسی می‌کند، بهتر می‌تواند احساسات و عواطف خود را کنترل کند! شاید این مسئله کمی عجیب به نظر برسد، اما کاملا و واقعا رخ می‌دهد. در واقع این است هویت هنر، که در هر کجا و هر زمان احساس را به جوش می‌آورد و از آن برای رشد خود و فرد استفاده می‌کند. به همین دلیل بسیاری از افرادی که ذره‌ای از هنر می‌دانند، آرام‌ترند و روح ساکن‌تری دارند. پس حالا می شود فهمید که چرا باید خوش خط باشیم؟

تاثیر خوشنویسی در زندگی

همانطور که گفته شد، خوشنویسی حرکتی است که می‌تواند رفتارها را در اختیار بگیرد و در نتیجه تاثیراتی در زندگی بگذارد که به مرور خود را نمایان می‌کنند. در واقع این تاثیرات به آرامی و بی‌صدا خود را وارد زندگی شما می‌کنند، گویا که اتفاقی نیفتاده! اما زمانی به خود می‌آیید و متوجه تغییرات مثبت و بزرگی در منش خود می‌شوید.

در صورتی که شما هم مشتاق به احساس این تغییرات مثبت هستید و می‌خواهید خوشنویسی را به صورتی حرفه‌ای بیاموزید، می‌توانید با آموزش های ما در وبسایت خوش خطشو ، مرجع خوشنویسی ایران همراه باشید.

wikipdia

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست