خوشنویسی بسم الله الرحمن الرحیم

خوشنویسی بسم الله الرحمن الرحیم

خوشنویسی بسم الله الرحمن الرحیم

بنام خداوند بخشاینده مهربان ، در مطلب امروز قصد دارم هدیه زیبایی رو تقدیم تون کنم و آن هم نام و کلام حق تعالی است. بعنوان سرمشق آموزشی امروز نکات آموزشی از نحوه نگارش و خوشنویسی بسم الله الرحمن الرحیم را تقدیم حضورتان خواهم نمود. البته این کلام بزرگ را می توان به اشکال و ترکیبات مختلفی نگارش کرد که نمونه هایی از آنرا می توانید در اینجا ملاحظه بفرمایید. لطفا اگر از علاقمندان هنر زیبا و فاخر خوشنویسی هستید، با ما در وبسایت خوش خطشو ، مرجع خوشنویسی ایران همراه باشید تا از مطالب آموزشی آن بهره مند باشید.

در اصول ترکیب نویسی و در اصل کتیبه نویسی، یکی از مسائل مهم، زیبایی نهایی کار در عین رعایت نمودن اصول و قواعد اصلی و پایه ای هنر خوشنویسی هست. دراین ترکیب بعلت اینکه خواسته ایم شکل و هارمونی دایره وار به اثر خودمون بدیم، از یک مورد کشیده استفاده کرده ایم. برای آموزش خوشنویسی با خودکار و خوشنویسی بسم الله الرحمن الرحیم و در اصل زیبا نویسی این عبارت، در ادامه مواردی را خدمتتان توضیح خواهم داد.

انتخاب ترکیب مناسب برای خوشنویسی بسم الله الرحمن الرحیم

در خوشنویسی این متن، طبق قوانین خط زیبای نستعلیق مربوط به کشیده ها، امکان کشیده نوشتن تنها 3 مورد برای ما فراهم است. یعنی در کلمه های “بسم”  “الرحمن” و در کلمه “الرحیم”. که در اینجا، ما تصمیم به کشیده نوشتن کلمه “بسم” نموده ایم. سایر حروف و کلمات هم بر روی آن سوار شده اند و یا اینکه زیر آن قرار گرفته اند.

همانطور که قبلا هم اشاراتی داشته ایم، دقت به پر نمودن فضاهای سفیدی و سیاهی بسیار حایز اهمیت است و موجب زیبای اثر نهایی ما خواهد بود. در خوشنویسی موردی که باعث می شود پر کردن این فضاها براحتی انجام شود، تسلط خوشنویس به محل استقرار حروف و کلمات و همچنین توانمندی وی، به اجرای مناسب و در محل دقیق آنهاست.

نکته تکمیلی

در پایان لازم بذکر است که ترکیب پیش روی شما در این اثر خوشنویسی، یکی از زیباترین اثر های خوشنویسی بسم الله الرحمن الرحیم می باشد که ترکیب بکار رفته، از همه جهات موجب زیبایی این اثر گردیده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست